Akreditacija laboratorija je bitna komponenta infrastrukture kvaliteta
Pomoćnik ministra privrede Jovan Petrović istakao je dans na Prvoj međunarodnoj konferenciji o akreditaciji medicinskih laboratorija da je akreditacija samo jedna od bitnih komponenti infrastrukture kvaliteta u Republici Srbiji koju Ministarstvo privrede intezivno razvija već punih 10 godina. "Akreditaciono telo Srbije je od 2014. godine punopravan član Evropske Akreditacije što omogućava našoj privredi da svi rezulati ispitivanja sačinjeni u našim akreditovanim laboratorijama, budu priznati i u EU. Ovim članstvom, su znato smanjeni troškovi ispitivanja i povećana konkuretnost naših proizvoda, a naša akreditovana tela postala su lideri u regionu", rekao je Petrović.
Ministarstvo privrede je usaglasilo i preuzelo 100 odsto propisa i standarda sa propisima Evropske unije koji se odnose na bezbednost tehničkih proizvoda i time u velikoj meri doprinelo da Pregovaračko poglavlje 1 - Sloboda kretanja roba: „Ovo poglavlje obuhvata većinu neprehrambenih industrijskih proizvoda, a Ministarstvo privrede, kao nosilac pregovora sa EU u okviru ove Pregovaračke grupe, ima uspešnu saradnju sa Ministarstvom zdravlja u prenošenju direktiva EU koje se odnose na medicinske proizvode“ istakao je Petrović.
On je objasnio da je u Srbiji do sada izdato preko 530 akreditacija za različita akreditovana tela, odnosno laboratorije, od toga preko 300 akreditovanih laboratorija po standardu 17025, 13 medicinskih laboratorija po standardu 15189, preko 150 kontrolnih i sertifikacionih tela i 55 laboratorija za etaloniranje.
Centar za medicinsku biohemiju Kliničkog centra Srbije kao prva sertifikovana i akreditovana medicinska laboratorija u Republici Srbiji u saradnji sa Akreditacionim telom Srbije organizovala je prvu međunarodnu konferenciju o akreditaciji medicinskih laboratorija pod nazivom „1st Conference on Medical Laboratory Accreditation and Quality Systems: European Answers“ (CLAQ), a pod pokroviteljstvom Svetske federacije za kliničku hemiju i laboratorijsku medicinu (IFCC), Evropske federacije za kliničku hemiju i laboratorijsku medicinu (EFLM), Evropske federacije za farmakogenomiku i personalizovanu terapiju (ESPT), Ministarstva zdravlja RS, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja RS, Ministarstva privrede RS i Privredne komore Srbije.