Atanasković za Srpski telegraf: Krenite u biznis sa našim parama
Vodila je i iz provalije izvukla „Prvu petoletku". Decenijama je bila u privredi, a sada je zadužila ministarsku fotelju u Nemanjinoj 11.
Ministarka privrede Anđelka Atanasković u intervjuu za Srpski telegraf priča o izazovima koji su je dočekali i načinu na koji se sa njima nosi.
Kao žena iz privrede, došli ste na čelo Ministarstva privrede. Kakva je razlika, u kojoj koži se bolje osećate?
- Razlika je ogromna. U fabrici je važan svaki dinar, svaki minut, a poslovni uspeh zavisi isključivo od rada, čiji proizvod je opipljiv. Voditi jedno ministarstvo znači donositi odluke koje direktno utiču na živote gotovo svih građana, te je odgovornost znatno veća. Privreda utiče direktno na kvalitet života društva u celini. Što je država ekonomski jača, to je i životni standard bolji. Kao neko ko dolazi iz privrede, znam koji su izazovi s kojima se susreću privrednici, šta muči naše ljude, te se aktivno zalažem za obezbeđivanje što boljeg privrednog ambijenta.
Kakva je trenutna krvna slika srpske privrede?
- Srpska ekonomija je prema svim pokazateljima izuzetno dobra. Svi ekonomski pokazatelji govore da imamo najbolji rezultat kada je reč o privrednom rastu u Evropi i da smo na dobrom putu da se taj trend i nastavi. Optimizam je realan, što potvrđuju i prognoze Evropske komisije i Međunarodnog monetarnog fonda, koji nam predviđaju veću otpornost i rast u trenutnoj globalnoj krizi nego drugim državama. Veliki izazov s kojim smo se susretali jeste odlazak mladih iz zemlje, što je recidiv prošlosti. Glavni cilj nam je da mlade zadržimo, da one koji su otišli vratimo u Srbiju. Ministarstvo privrede je u tom smislu od ove godine opredelilo bespovratna sredstva za mlade do 30 godina koji su početnici u poslovanju. U okviru istog programa sredstva su namenjena i ženama koje pokreću svoj biznis. Pored toga, ideja je da ravnomerno razvijamo sve delove Srbije da bi mladi ostajali u svojim mestima.
Koliko još preduzeća imamo koja čekaju na privatizaciju?
- Od kraja maja 2016. nijedno preduzeće iz privatizacionog portfelja ne uživa zaštitu od prinudne naplate. Sva preduzeća sada posluju po tržišnim uslovima i moraju da izmiruju obaveze prema poveriocima. Takođe, osim „Resavice", koje dobija podršku sa razdela Ministarstva rudarstva i energetike, nijedno preduzeće iz privatizacionog portfelja ne dobija direktnu finansijsku podršku iz budžeta. Na dan 7. april 2021. u privatizacionom portfelju se nalazi 77 preduzeća, koja zapošljavaju oko 28.000 radnika. U narednom periodu ući će se u postupak objavljivanja javnih poziva radi prodaje petnaestak preduzeća, među kojima su najznačajnija „Petrohemija" i „Lasta". Za ostala preduzeća u privatizacionom portfelju u ovom trenutku nije moguće objaviti javni poziv jer postoje nerešeni zahtevi za povraćaj imovine, određeni sudski sporovi ili neki drugi imovinsko-pravni problemi. Važno je napomenuti da smo nasledili blizu 560 preduzeća, sa 90.000 radnika, za privatizaciju, a da ih je sada nešto više od 70, te se svakako može reći da taj postupak ulazi u završnu fazu.
Od žene zmaja, kako su vas opisivali, u jednom trenutku se desilo da vas pojedini mediji svrstaju među nekoliko ministara čijim radom predsednik Vučić navodno nije zadovoljan. Koliko je u tome bilo istine i kako ste se tada osećali?
- Takve stvari me ne dotiču jer da je neko nezadovoljan mojim radom, sigurno bi me direktno obavestio, a ne putem medija. Pošto takvih poziva nije bilo, bila sam fokusirana na zadatak koji imam bez skretanja pažnje.
Dečji osmeh popravlja sve
O vama se privatno ne zna puno, recite nam nešto više o svojim hobijima, životnim zadovoljstvima, kako provodite slobodno vreme?
- Nedavno je naša porodica postala bogatija za još jednu devojčicu, tako da slobodno vreme koristim da uživam sa unukama i učestvujem u njihovom odrastanju. Raduju me ti trenuci, dečji osmeh popravlja mnoge stvari i budi u meni pozitivnu energiju.
Anđelka, šta ti je ovo trebalo
Da li je od početka mandata bilo trenutaka kada ste rekli: „Anđelka, šta ti je ovo trebalo?"
- Svakog dana to sebi kažem, ali koliko god da je teško ohrabri me to što znam da radim da bih pomogla građanima Srbije, da bih rešila sve one probleme koji su me mučili kao privrednika i da bih dala svoj doprinos u stvaranju još boljeg privrednog ambijenta u Srbiji koji će ostati našoj deci.
Intervju u PDF-u možete pročitati OVDE.
Izvor: Srpski telegraf