Poslanici usvojili Zakon o ulaganjima i još dva ekonomska zakona
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas Zakon o ulaganjima, Izmene i dopune zakona o Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika i Zakon o sporazumnom finansijskom restrukturiranju.
Zakonom o ulaganjima se izjednačavaju domaći i strani ulagači i unapređuje investiciono okruženje, a osnivaju se Savet za ekonomski razvoj i Razvojna agencija Srbije. Zakon predviđa da Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza i Nacionalna agencija za regionalni razvoj prestaju sa radom najkasnije u roku od 120 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, odnosno na dan početka rada Razvojne agencije Srbije. Savet će činiti ministar nadležan za poslove finansija, ministar nadležan za poslove rada i zapošljavanja, predsednik Privredne komore Srbije i direktor Razvojne agencije Srbije. Radom ta dva organa treba da se stvore uslovi za jasniju podelu odgovornosti za predlaganje, sprovođenje i kontrolu sprovođenja politika Vlade Srbije.
Zakonom se garantuje sloboda ulaganja i jemče prava stranim i domaćim ulagačima po najboljim standardima međunarodnog investiconog prava, uređuje institucionalni okvir za efikasnost pružanja usluga imalaca javnih ovlašhcenja ulagačima. Posle brojnih primedbi na član zakona koji se odnosio na dostupnost informacija od javnog značaja, Ministarstvo je usvojilo amandman, pa se pristup informacijama od javnog značaja u oblasti ulaganja ostvaruje u skladu sa zakonom kojim se uređuje slobodan pristup informacijama od javnog značaja.
Takođe su prihvaćene i sugestije i predlozi Komisije za zaštitu konkurencije koje je ova institucija dostavila Skupštini pre početka rasprave o Zakonu o ulaganjima.
Izmenama Zakona o Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika ta agencija preuzela je deo nadležnosti Agencije za privatizaciju u delu obavljanja poslova stečajnog upravnika. Navodi se da Agencija za licenciranje stečajnih upravnika preuzima od Agencije za privatizaciju sva prava i obaveze, predmete, opremu, sredstva za rad i arhivu, koji su u funkciji obavljanja posla utvrđenih zakonom, kao i potreban broj zaposlenih.
Kako je obrazloženo, cilj zakona je da se u što kraćem roku obezbedi jedinstveno upravljanje stečajnim postupcima, poveća efikasnost u sprovođenju stečajnih postupaka, omogući adekvatno praćenje stanja u toj oblasti, veća transparentnost podataka, jedinstvena baza podataka i unapredi kontrola.
Poslanici su većinom glasova usvojili i Zakon o sporazumnom finansijskom restrukturiranju, kojim se stvaraju uslovi koji omogućavaju firmama u finansijskim teškoćma da restrukturiraju dugove, odnosno reorganizacija njhovog odnosa sa najvećim poveriocima, pre svega kreditorima.