Мобилна навигација
30. okt 2015.

Poslovni forumu privrednika Srbije i Švajcarske

Poslovni forumu privrednika Srbije i Švajcarske održan je danas u Privrednoj komori Srbije, a skupu su prisustvovali premijer Aleksandar Vučić, potpredsednik Švajcarske Konfederacije Joahn Šnajeder Aman i ministri Željko Sertić i Srđan Verbić, predsednik Švacarsko-srpske trgovinske komore Marinko Ukropina i predsednik PKS Marko Čadež.

Premijer Vučić pozvao je investitore iz Švajcarske da ulažu u Srbiju naglasivši da u našoj zemlji kompanije mogu da dobiju najbolje uslove.

“U ovom regionu možemo da obezbedimo najbolje uslove za svaku kompaniju Zapadne i Centralne Evrope, a radi se i na poboljšanju poslovne klime, pravnog sistema...”, rekao je Vučić. On je rekao da trgovinska razmena Srbije i Švajcarske iznosi 260 miliona evra godišnje i nije dovoljno velika, ali da se bilateralni odnosi dve zemlje konstantno se unapređuju i da su sve bolji.

Vučić je potpredsedniku Švajcarske Konfederacije Joahanu Šnajderu Amanu rekao da je Srbija i politički i ekonomski stabilna i izrazio uverenje da će se Srbija u narednim godinama imati dinamičan rast.

"Siguran sam da ćemo u 2015. godini imati stopu rasta oko jedan odsto, uprkos nekim prognozama koje su bile negativne i predviđale pad od oko minus jedan. I te institucije su promenile prognoze za ovu godinu i predviđaju rast”, rekao je premijer.

Prema njegovim rečima, Srbija kontinuirano stvara bolje poslovno okruženje, što je pokazala i najnovija Duing biznis lista Svetske banke na kojoj je Srbija napredovala 32 pozicije i sada je na 59. mestu.

"Sledeće godine bi želeli da budemo u prvih 30 ili 40 zemalja na toj listi koja rangira zemlje po poslovnom okruženju i da time dodatno privučemo investitore", rekao je Vučić.

On je istakao da Srbija ima sporazum o slobodnoj trgovini sa zemljama potpisnicama EFTA, a da joj je od EFTA zemalja najvažniji partner Švajcarska.

"Čak 82 odsto razmene EFTA sa Srbijom je zapravo sa Švajcarskom", precizirao je Vučić i podsetio da je Srbija počela s ekonomskim reformama pre godinu i po dana, da su od tada usvojeni zakoni o radu, o stečaju, o privatizaciju. Sprovedena je fiskalna konsolidacija i deficit smanjen na prihvatljiv nivo.

Пословни фоурм привредника Србије и Швајцарске

Potpredsednik Švajcarske Konfederacije Joahn Šnajeder Aman je rekao da postoji više elemenata koji utiču na održivost švajcarske privrede, a ključnih su liberalno i fleksibilno tržište rada i stručno obrazovanje. Stručno obrazovanje mladih je veoma važno jer obezbeđuje privredi profesionalnu radnu snagu i nagalsio da je Švajcarska spremna da svojim iskustvima pomogne Srbiji u ovoj oblasti.

Prema njegovim rečima dve trećine mladih u toj zemlji se već u tinejdžerskom dobu kroz stručno obrazovanje opredeljuju i upoznaju sa poslom koji će raditi.

Predsednik PKS Marko Čadež naglasio je da je reforma našeg sistema obrazovanja neophodna, a rešenje je u ubrzanoj reformi stručnog obrazovanja i uspostavljanje sistema po ugledu na Švajcarsku, Nemačku i Austriju, koje imaju dulani sistem obrazovanja čija je osnovana karakteristika to da učenje u kompanijama ima prednost nad učenjem u školskim klupama.

Sadašnji sistem srednjeg stručnog obrazovanja u Srbiji je prevashodno školski i odvija se pretežno u školskim radionicama, a ne u preduzećima, naglasio je on.

Predsednik Švacarsko-srpske trgovinske komore Marinko Ukropina istakao je da u Srbiji posluje više od 200 švajcarskih kompanija koje su u našu privredu uložile oko 500 miliona švajcarskih franaka, ističući i da je većina zadovoljna uslovima poslovanja u našoj zemlji.

Ova komora koja postoji oko godinu dana, dala je svoj doprinos u poboljšanju uslova poslovanja komapnija stvarajući uslove za poslovno povezivanje, rekao je on i ukazao da je fokus ekonomija obe zemlje na malim i srednjim preduzećima.

Poslovni forum, u okviru kog je održan i okrugli sto posvećen dualnom obrazovanju, organizovala je Privredna komora Srbije u saradnji sa Švacarsko-srpskom trgovinskom komorom i Trgovinskom komorom Švajcarska-Centralna Evropa.