Мобилна навигација
09. mar 2017.

Trivunac: Partnerski odnos i edukacija – najzdraviji interfejs između države i privatnog sektora

Učesnici današnjeg panela “Na putu ka pametnom rastu: kako nemoguće učiniti mogućim”, složni su u stavu da Srbija poseduje određene komparativne prednosti u regionu u sektorima kao što su poljoprivreda, proizvodnja, turizam, logistika i transport, koji bi uz pametna ulaganja mogli da daju značajan zamajac privrednom rastu.

Državni sekretar u Ministarstvu privrede Milun Trivunac je kazao da resorno ministartvo radi na revidiranju plana industrijskog razvoja, a akcenat je stavljen na prehrambenu industriju,industriju mašina, drvnu i industriju plastike.

Trivunac je istakao da fokus u novoj industrijskoj politici ne treba da bude na jeftinom novcu, već na partnerskom odnosu i edukaciji, što po njegovom mišljenju predstavlja “najzdraviji interfejs između države i privatnog sektora”.

Stariji partner kompanije Mekinzi Novak Jurica povukao je paralelu između Srbije i zemalja Baltika koje su ostvarile snažan privredni rast krenuvši u ekonomsku ekspanziju iz minusa. Naglasio je da ne postoji univerzalni recept za postizanje kvantnog skoka i da svaka zemlja treba da prepozna svoje prednosti koje bi uz pametna ulaganja mogla da stavi u funkciju ubrzanja rasta BDP-a. Prema njegovim rečima, radna snaga, odnosno zapošljavanje se često koristi kao jedan od činilaca za ilustrovanje rasta BDP-a, ali ključ uspeha je u rastu produktivnosti, a ne u zapošljavanju samom po sebi.

Jačanje znanja i inovacija, za šefa Kancelarije Svetske banke Tonija Verheijena, predstavlja snažan generator budućeg rasta. On je ukazao na potrebu da se odmah počne sa povećanjem ulaganja u inovacije, ali i sa promenom postojećeg obrazovnog sistema, tako što bi seon prilagođavao potrebama industrije i kreiranjem potrebnih profila radnika.

Regionalni direktor Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Holger Muent je istakao da ta banke pruža finansijsku podršku razvoju informatičke infrastukture i digitalizaciji na Zapadnom Balkanu, kao i spremnost da pruže Vladi ekspertizu i pomoć da prepozna akceleratore za brži rast.

Tomas Lubek, regionalni menadžer Međunarodne finansijske korporacije je, ilustrujući svoje viđenje načina kako Srbija može da ostvari kvantni skok, naveo primer Gruzije koja je po privrednom rastu skočila sa 124. pozicije na deveto mesto, ali je u jednom danu otpustila 120.000 viška zaposlenih, nakon čega je za par godina dostigla rast BDP-a od 12 odsto.