Ministarka Mesarović učestvovala na biznis forumu u japanskoj poslovnoj zajednici „Keidanren“ u Tokiju
„Kao ministarka privrede Srbije, imam dužnost da promovišem ekonomski rast, podsticanje investicija. Imajući na umu ovu odgovornost, krenuli smo na put reformi kako bismo stvorili pogodno poslovno okruženje pojednostavljivanjem propisa, smanjenjem administrativnih opterećenja i poboljšanjem ukupne investicione klime“, poručila je ministarka Mesarović na biznis forumu u japanskoj poslovnoj zajednici „Keidanren“ u Tokiju.
U govoru koji je danas održala, predstavila je niz prednosti koje Srbija nudi potencijalnim investitorima. Pritom je istakla da je Srbija u svetu prepoznata kao sve poželjnija investiciona lokacija.
„Naša zemlja je i dalje jedan od globalnih lidera u privlačenju investicija, a za ovu zavidnu poziciju najzaslužnija je politička i ekonomska stabilnost, dostupnost kvalifikovane radne snage, konkurentni operativni troškovi, dobra geografska lokacija, ali i snažni podsticaji i finansijski benefiti za sve koji investiraju u srpsku privredu“, rekla je Mesarović.
Ministarka privrede je ukazala da se rezultati pristupa investicijama najbolje vide u brojkama. Priliv stranih direktnih investicija (SDI) dostigao je rekordne nivoe od 4,4 i 4,5 mlrd evra u 2022. i 2023. godini, a Srbija je privukla više od polovine ukupnih stranih direktnih investicija u regionu Zapadnog Balkana u periodu 2018-2022. godine. U prvom tromesečju ove godine priliv SDI je iznosio 1,1 mlrd evra neto i međugodišnje posmatrano viši je za 41,7%. Od ukupno 23,1 milijardi evra SDI u periodu 2018-2023., preko 12 milijardi evra usmereno je u razmenljive sektore, od čega skoro sedam milijardi evra u prerađivačku industriju.
„Jedan od glavnih prioriteta Vlade Srbije je podizanje i očuvanje životnog standarda građana, kroz ekonomsko jačanje i napredovanje. Naša Vlada je usmerena na kreiranje stabilnog i predvidivog poslovnog ambijenta neophodnog za rast privredne aktivnosti i povećanje udela privatnog sektora u proizvodnji. U narednom periodu je predviđena dalja podrška za širenje investicija i jačanje privrednih inicijativa. Naš zadatak ostaje konstantan rad na unapređenju poslovne klime i privlačenje investicija, što je politika državnog vrha koja je iznedrila izuzetne rezultate“, istakla je Mesarović.
Poručila je da su odnosi Srbije i Japana tradicionalno dobri i prijateljski, da su protekle decenije naši bilateralni i ekonomski odnosi u usponu i da japanske kompanije poslednjih nekoliko godina sve više ulažu na srpsko tržište.
Pritom je izrazila zadovoljstvo što je Srbija dom mnogim japanskim kompanijama poput “ Nideka”, “Jazakija”, “Tojo Tajersa”, “JFE Šoji”.
„Radujem se dolasku svake japanske kompanije u našu zemlju. Postoje znatno veće mogućnosti za unapređenje trgovinske razmene i priliv novih investicija. Strateška lokacija Srbije u Evropi, kvalifikovana radna snaga i stalna posvećenost ekonomskim reformama, učinili su je atraktivnom destinacijom za investicije. Srbija je danas jedna od najbrže rastućih ekonomija u Evropi“, objasnila je Mesarović.
Japanska poslovna federacija „Keidanren“ je sveobuhvatna privredna organizacija. Njeno članstvo čini 1.512 reprezentativnih kompanija Japana, 107 nacionalnih industrijskih udruženja i regionalnih ekonomskih organizacija za svih 47 prefektura. Misija ove poslovne federacije kao sveobuhvatne ekonomske organizacije je da se oslanja na vitalnost korporacija, pojedinaca i lokalnih zajednica da podrže korporativne aktivnosti koje doprinose samoodrživom razvoju japanske privrede i poboljšanju kvaliteta života japanskog naroda.
Na biznis forumu u japanskoj poslovnoj zajednici „Keidanren“, osim ministarke Mesarović, izlagao je i ministar trgovine Tomislav Momirović, a svoje učešće su imali savetnik predsednika Srbije za investicije Danilo Cicmil i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, koji su deo državno-privredne delegacije Srbije Japanu.