Министарка Месаровић учествовала на бизнис форуму у јапанској пословној заједници „Кеиданрен“ у Токију
„Као министарка привреде Србије, имам дужност да промовишем економски раст, подстицање инвестиција. Имајући на уму ову одговорност, кренули смо на пут реформи како бисмо створили погодно пословно окружење поједностављивањем прописа, смањењем административних оптерећења и побољшањем укупне инвестиционе климе“, поручила је министарка Месаровић на бизнис форуму у јапанској пословној заједници „Кеиданрен“ у Токију.
У говору који је данас одржала, представила је низ предности које Србија нуди потенцијалним инвеститорима. Притом је истакла да је Србија у свету препозната као све пожељнија инвестициона локација.
„Наша земља је и даље један од глобалних лидера у привлачењу инвестиција, а за ову завидну позицију најзаслужнија је политичка и економска стабилност, доступност квалификоване радне снаге, конкурентни оперативни трошкови, добра географска локација, али и снажни подстицаји и финансијски бенефити за све који инвестирају у српску привреду“, рекла је Месаровић.
Министарка привреде је указала да се резултати приступа инвестицијама најбоље виде у бројкама. Прилив страних директних инвестиција (СДИ) достигао је рекордне нивое од 4,4 и 4,5 млрд евра у 2022. и 2023. години, а Србија је привукла више од половине укупних страних директних инвестиција у региону Западног Балкана у периоду 2018-2022. године. У првом тромесечју ове године прилив СДИ је износио 1,1 млрд евра нето и међугодишње посматрано виши је за 41,7%. Од укупно 23,1 милијарди евра СДИ у периоду 2018-2023., преко 12 милијарди евра усмерено је у разменљиве секторе, од чега скоро седам милијарди евра у прерађивачку индустрију.
„Један од главних приоритета Владе Србије је подизање и очување животног стандарда грађана, кроз економско јачање и напредовање. Наша Влада је усмерена на креирање стабилног и предвидивог пословног амбијента неопходног за раст привредне активности и повећање удела приватног сектора у производњи. У наредном периоду је предвиђена даља подршка за ширење инвестиција и јачање привредних иницијатива. Наш задатак остаје константан рад на унапређењу пословне климе и привлачење инвестиција, што је политика државног врха која је изнедрила изузетне резултате“, истакла је Месаровић.
Поручила је да су односи Србије и Јапана традиционално добри и пријатељски, да су протекле деценије наши билатерални и економски односи у успону и да јапанске компаније последњих неколико година све више улажу на српско тржиште.
Притом је изразила задовољство што је Србија дом многим јапанским компанијама попут “ Нидека”, “Јазакија”, “Тојо Тајерса”, “ЈФЕ Шоји”.
„Радујем се доласку сваке јапанске компаније у нашу земљу. Постоје знатно веће могућности за унапређење трговинске размене и прилив нових инвестиција. Стратешка локација Србије у Европи, квалификована радна снага и стална посвећеност економским реформама, учинили су је атрактивном дестинацијом за инвестиције. Србија је данас једна од најбрже растућих економија у Европи“, објаснила је Месаровић.
Јапанска пословна федерација „Кеиданрен“ је свеобухватна привредна организација. Њено чланство чини 1.512 репрезентативних компанија Јапана, 107 националних индустријских удружења и регионалних економских организација за свих 47 префектура. Мисија ове пословне федерације као свеобухватне економске организације је да се ослања на виталност корпорација, појединаца и локалних заједница да подрже корпоративне активности које доприносе самоодрживом развоју јапанске привреде и побољшању квалитета живота јапанског народа.
На бизнис форуму у јапанској пословној заједници „Кеиданрен“, осим министарке Месаровић, излагао је и министар трговине Томислав Момировић, а своје учешће су имали саветник председника Србије за инвестиције Данило Цицмил и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж, који су део државно-привредне делегације Србије Јапану.