Годину предузетништва искористити за повећану конкурентност
Ову годину, коју је Влада Србије прогласила Годином предузетништва, треба искористити за унапређење предузетништва и конкурентности малих и средњих предузећа, речено је данас на панел дискусији „Предузетништво и унапређење конкурентности малих и средњих предузећа у Србији“ у Привредној комори Србије (ПКС).
На скупу у организацији Економско-пословног форума Европског покрета у Србији, Националног конвента о ЕУ и ПКС, помоћница министра за привреду Катарина Обрадовић-Јовановић подсетила је да је влада ову годину званично прогласила годиним предузетништва, и најавила да ће ускоро у медијима имати промоцију исте, уз Акциони план који се сада финализује.
„Претходна година је била година у којој су веома важне мере спроведене“, навела је она, указујући на промене у области грађевинских дозвола, Закона о инспекцијском надзору.
С тим у вези је казала да је забележено повећање од више од 50 одсто нових регистрованих предузетника и предузећа, као и броја новозапослених.
Такође, према њеним речима, уведене су бројне олакшице, као што су укидање радне књижице и унапређење активности на већем коришћењу електронских процедура.
То је, како је нагласила, правац којим ће се ићи даље, јер могућности електронске управе пружају огромну шансу за убрзање процедура и елиминисање корупције.
Обрадовић-Јовановић је, истовремено, констатовала да има још пуно посла који треба обавити.
Тако је остало да се донесе закон о накнадама, како би се пописале и уредиле све накнаде које постоје, јер измене закона о административним таксама нису све учиниле да се сви намети обухвате.
Она је подвукла да је важно да се ограниче варијације које постоје у локалним таксама.
„Није урађено мало. Можемо бити задовољни резултатима, који се одржавају у напретку од 30 места на „Дуинг бизнис листи““, нагласила је Обрадовић-Јовановић.
Она је истакла да је приступ финансирању важна област за мала и средња предузећа, и да је идеја Министарства да се прошире канали и инструменти који сада постоје учине много доступнијим.
Један од праваца, како је додала, јесте да се нађу начини да се сем банкарског финансирања омогуће и други видови.
С тим у вези је изразила наду да ће ускоро бити могуће да се најави велики програм гаранцијских шема које ће се реализовати са ЕУ.
Руководилац Центра за мала и средња привредна друштва ПКС Александар Градачац указао је да је циљ да мала и средња предузећа достигну ниво предузетништва у ЕУ.
„Још смо испод просека ЕУ. На том плану морамо много више да радимо, да применимо све стандарде када је у питању скетор малих и средњих предузећа. Имамо стратегију која је донета прошле године. Најважнија је интернационализација тог сектора“, поручио је он.
Председница Економско-пословног форума Европског покрета у Србији Радмила Миливојевић рекла је да је у ЕУ предузетништво једно од кључних елемената и да се сматра да без предузетништва, иновација, развоја технологија нема конкурентности привреде.
Држава, према њеним речима, покренула је низ активности у циљу подстицања предузетништва у Србији, те да је подстрек што су у разговоре о националном програму били укључени привредници, цивилно друштво, и да тако треба наставити, јер се тиме обезбеђује да мере које се доносе буду одрживе.
На скупу је представљен и програм ЕУ ЦОСМЕ, којем је Србија приступила недавно.
Национални координатор за ЦОСМЕ програм Милица Затезало је пренела да је предузетништво велика тема у ЕУ, и да се сматра да је чак 85 одсто новоотворених радних места генерисано у сектору малих и средњих предузећа, који је главни покретач развоја европске економије.
Порграм ЕУ има за циљ даље подстицање предузетништва и пре свега његове конкурентности.