Како стандарди могу да олакшају одрживо пословање?
У оквиру пројекта ”ЕУ за Србију – подршка безбеднијим производима” у делу који се односи на јачање капацитета националне инфраструктуре квалитета и тржишног надзора, током октобра биће организовано шест округлих столова у регионалним привредним коморама у Србији.
Тема првог округлог стола, који је организован у Регионалној привредној комори у Суботици, била је «Изазови у примени техничких прописа и како стандарди могу да олакшају одрживо пословање». О тој теми говорили су представници Института за стандардизацију Србије, Привредне коморе Србије и Министарства привреде Републике Србије.
Европска унија подржава Министарство привреде и друга ресорна министарства у усклађивању законодавства Србије са Европском унијом у подручју слободног кретања роба, које је уз слободу кретања људи, услуга и капитала, једна од основних слобода на којима се заснива ЕУ, јер јединствено и заједничко тржиште представља суштину европских интеграција. Када се ускладе национални прописи за производе са законодавством Европске уније, осигурава се једнак третман, повећање конкурентности, ниже цене и већи и шири избор за потрошаче.
Миле Митровић, представник Министарства привреде, говорио је о кључним изазовима у примени техничких прописа у пракси – тумачењу прописа, припреми документације, спровођењу оцењивања усаглашености, означавању производа, значају примене српских и европских хармонизованих стандарда, као и о дилемама које имају произвођачи приликом стављања производа на тржиште.
«Стандардизација доприноси ефикаснијем обављању пословних процеса, поштовању прописа и изградњи поверења корисника, добављача и осталих заинтересованих страна. Примена стандарда може унапредити пословање сваке организације, без обзира на врсту, величину и делатност», рекла је Љубица Петровић из Института за стандардизацију Србије.
Имајући у виду важност теме климатских промена и потребу прилагођавања привреде најновијим прописима, Душан Стокић из Привредне коморе Србије говорио је о регулаторном оквиру и међународним стандардима за квантификацију и извештавање о емисијама гасова са ефектом стаклене баште (ГХГ), као и о важности стандарда одрживости за пословање и конкурентност компанија.
„Полазећи од многих изазова са којима се компаније данас сусрећу на глобалним тржиштима, представио сам законске обавезе оператера постројења за мониторинг, извештавање и верификацију емисија гасова стаклене баште (ГХГ), а фокус је био на стандардима као доступном добровољном инструменту који представљају најефикаснију подршку компанијама у борби против климатских промена, а у корист одрживог пословања“, рекао је Стокић.
Европска унија пружа континуирану подршку Србији у отклањању техничких баријера трговини и слободном кретању роба. Процес усаглашавања са прописима и стандардима ЕУ остварен је, између осталог, и кроз техничку подршку институцијама кроз неколико пројеката чија је вредност виша од десет милиона евра.