Министарка Анђелка Атанасковић за Ало о години за нама: сачували смо нашу привреду кад је било најтеже
Анђелка Атанасковић пре нешто више од годину дана је дошла на чело Министарства привреде. Година за њом била је тешка и компликована како приватно тако и пословно, а у интервјуу за Ало! говори с каквим се све изазовима суочавала и сумира резултате.
Недавно сте с председником Србије обишли Прибој. Какве утиске носите?
- Посета Прибоју је била веома успешна, имали смо конструктивне разговоре са представницима верских заједница, привредницима, грађанима. Разговарали смо о изазовима с којима се сусрећу и кренули у решавање одређених проблема које су мештани представили. Приликом посете Прибоју посетили смо и две фабрике, "Flex Academy" и "Inmold", које одлично послују и представљају пример добре праксе и омогућавају младим људима да раде и стичу искуство путем система дуалног образовања. То је изузетно значајно у контексту подршке државе младима да остану и раде у својим местима, оснивају породице и стручно се усавршавају.
Често сте са председником на терену. Током посете Прибоју председник се нашалио с вама да можете да се придржите за њега, на шта сте му одговорили да због тога носите равну обућу. Да ли у вашем гардероберу има бар један пар штикли?
- Штикле не носим, што се и види.
Да ли и у послу, као и на леду, можете да се ослоните на председника Вучића?
- Апсолутно!
Више од годину дана сте на позицији министарке привреде. Да ли сте и сада задовољни својом одлуком што сте прихватили министарску функцију?
- Функција министра привреде у години која је велики ударац нанела економији у целом свету је изузетно одговорна, захтевна, али је и велика част. У години за нама трудила сам се да са својим тимом урадим што више да бих оправдала поверење И да би српска привреда расла и развијала се. Захваљујући одговорној политици коју води Влада Србије и личном залагању председника Александра Вучића, успели смо да сачувамо нашу привреду када је било најтеже.
Влада Србије је од почетка пандемије имала значајне пакете помоћи за све категорије грађана, а са таквим мерама се наставља. Како ви коментаришете такве мере и како то утиче на привреду Србије?
- Захваљујући адекватним мерама успели смо да сачувамо српску привреду, помогнемо привредницима и грађанима и обезбедимо економску стабилност, раст привреде, што са собом носи отварање нових радних места, а уједно и нове прилике за рад наших грађана и бољи животни стандард.
Ваш сусрет с короном био је тежак. Како се осећате сада?
- Тако је. Последице болести осећам и сада повремено, више се замарам, али се солидно опорављам И верујем да ће све то проћи и да ћу бити добро.
С обзиром на то да су пандемијом погођени сви сектори, колику штету је претрпела српска привреда?
- Економски показатељи говоре да је наша земља данас политички и економски стабилна, са међународним кредибилитетом, атрактивна за нова улагања, пуна прилика и могућности. Захваљујући адекватним мерама, успели смо да сачувамо привреду и да подржимо привреднике у оквиру својих могућности. Сви економски показатељи говоре да Србија има најбољи резултат када је реч о привредном расту у Европи да је на добром путу да тај тренд и настави. Економски показатељи говоре да ћемо дан после короне дочекати са што мање последица, што је резултат одговорне политике коју води држава с председником Александром Вучићем на челу. Виталност привреде, ликвидност компанија, затварање фабрика успели смо да спречимо и обезбедимо захваљујући адекватном реаговању државе и пакетима подршке. Заједничким радом превазићи ћемо све изазове који су пред нама.
У Србији је отворен велики број фабрика у претходној години. Колико је то значајно за развој Србије и зашто?
- Отварање фабрика је изузетно важно за развој привреде. План реализације инвестиционих пројеката у 2021. години које Министарство привреде суфинансира по основу запошљавања и укупног улагања извршен је 100%. Ради се о реализацији уговорених фаза за 94 компаније од чега је 35 домаћих инвеститора, а 59 јесу страни улагачи који граде фабрике или уводе нове линије, односно проширују постојеће производне процесе. Вредност улагања по завршетку инвестиционог циклуса ова 94 привредна друштва износи 2,8 милијарде евра, а биће запослено 31.500 људи. Поред значајног запошљавања, ангажовања великог броја локалних партнера кроз ланце добављача, повећања буџетских прихода локалних самоуправа, као и уноса нових технолошких решења и опреме, учешће Министарства привреде у инвестицији исплати се за само 16 месеци пословања, а ако се узму заједно зараде запослених и приходи по основу плаћеног пореза на зараде и доприноса, тако утврђен остварени износ након пет година пуне реализације представљаће скоро четири пута већу масу средстава у односу на учешће Министарства, што значи да ће се вишеструко оплодити и у различите сврхе и намене оно што је уложено.
Када завршите пословне обавезе, како највише волите да проведе слободно време?
- Слободно време волим да проводим са породицом, највише са унукама, играјући се са њима и читајући им.