Мобилна навигација
31. мар 2022.

Министарство привреде наставља подршку младим предузетницима

Државни секретар Министарства привреде, Милан Љушић, учествовао је на конференцији „Покрени се – крени у бизнис“ одржаној у Привредној комори Србије (ПКС) на тему предузетништва младих у Србији - развоју и оснивању бизниса. 

Љушић је истакао да су напори Владе Србије у последњих неколико година резултирали унапређењем положаја младих на тржишту рада.

Према званичним подацима, стопа запослености младих у трећем кварталу 2021. године износила 27,3% што је  повећање од 6,2% у односу на исти период 2020.

„Министарство је први пут, у 2021. години, реализовало посебан програм финансијске подршке младима, женама предузетницама у почетној фази пословања и онима који тек желе да отпочну своје пословање. За ове намене, издвојено је 100 милиона динара из буџета и подржано 100 привредних субјеката. За наставак спровођења програма подршке, Министарство је и ове године издвојило исти износ а јавни позив, отворен 24. јануара, трајаће све до утрошка средстава, односно најкасније до 31. децембра 2022. године“, рекао је  Милан Љушић.

Програмом подршке, Министарство привреде омогућило је младим предузетницима да добију 35% бесповратних средстава, а предузетницима из изразито неразвијеног подручја чак 45% док су преостали део своје инвестиције могли да финансирају повољним кредитом Фонда за развој.

„Министарство привреде активно ради на развоју предузетничког духа и вештина код младих, као и на усклађивању потреба привреде са образовањем младих, како би, по завршетку школовања, дошли лакше до запослења или започели сами свој посао. Младим предузетницима омогућена је и бесплатна нефинансијска подршка кроз Програм стандардизованог сета услуга, који Министарство привреде спроводи у сарадњи са РАС-ом и АРРА. Програм садржи саветодавне услуге, обавезне обуке за почетнике у пословању, специјализоване обуке и менторинг услуге“, додао је Милан Љушић.

Како је навео, у оквиру подршке младима, Министарство привреде је од 2016. до 2020. године са 50 милиона динара подржавало и спровођење програма „Ученичка компанија“ у средњим школама, у оквиру кога средњошколци развијају свој предузетнички дух и вештине пословања. Од почетка подршке Министарство привреде, забележен је раст броја школа које су обухваћене овим програмом, као и број ученичких компанија и обучених наставника- ментора. 

Љушић је нагласио да је само у 2021. години, програм ''Ученичка компанија'' био доступан у 357 средњих школа у Србији, са учешћем од преко 5.000 ученика, потенцијалних будућих младих предузетника.