Обележен Дан акредитације у Републици Србији
Државни секретар Министарства привреде и председник Савета за квалитет, Милан Љушић, говорио је на свечаности поводом обележавања Дана акредитације у Републици Србији и Светског дана акредитације.
Преносећи представницима Акредитационог тела Србије честитке министарке привреде, Анђелке Атанасковић, Љушић је нагласио да је акредитација начин успостављања поверења на тржишту и једна од најважнијих карика за унапређење конкурентности.
„Да бисмо испунили циљ, неопходан је заједнички рад, разумевање система акредитације и целокупне инфраструктуре квалитета, као и њеног утицаја на свеукупни индустријски развој и одрживи економски раст. Када говоримо о циљевима одрживог развоја, са поносом могу да истакнем да је по резултатима најновије публикације Организације Уједињених нација за индустријски развој УНИДО, према индексу QI4SD развијеном за мерење утицаја инфраструктуре квалитетa у односу на три компоненте одрживог развоја - просперитет, планету и људе, Србија рангирана на првом месту у групи средње богатих земаља“, рекао је Милан Љушић.
Према његовим речима, Министарство привреде, надлежно за креирање стратегије и политике развоја инфраструктуре квалитета, односно њених елементата: оцењивања усаглашености, стандардизације, акредитације и метрологије, поставило је током протеклих 10 година стабилан правни и институционални оквир у циљу стварања привредног амбијента погодног за интеграцију у европску и светску привреду у наведеним областима, а континуирано ради и на даљем унапређењу.
„Маја прошле године, усвојена су три закона из области инфраструктуре квалитета, међу којима је и Закон о изменама и допунама закона о акредитацији. Министарство привреде је припремило већи део подзаконских аката за примену нових закона и преузело све релевантне техничке прописе ЕУ из своје надлежности. Овим активностима стварамо одговарајући привредни амбијент којим се обезбеђују предуслови за несметан пласман српских производа на јединствено тржиште ЕУ, односно, за подизање свеукупног нивоа конкурентности српске привреде на иностраним тржиштима“, додао је Љушић.
Како је Љушић рекао, годину дана након имплементације Закона о изменема и допунама Закона о акредитацији, позитивни ефекти су већ видљиви.
„Иако је кратак рок да сагледамо све ефекте промена, одређени поступци акедитације завршени су у прописаном року чиме је унапређен систем акредитације. То указује на повећање ефикасности и оперативнији рад Акредитационог тела Србије које тежи повећању степена поузданости у целокупан систем акредитације, што је био и циљ измена закона. Сви органи у складу са новим Законом су формирани, а у најкраћем року очекујемо и оснивање новог Савета за акредитацију као стручно-саветодавног тела АТС-а“, поручио је Милан Љушић.
Он је подсетио да је Министарство привреде почетком године основало Савет за квалитет окупљајући најеминентније стручњаке како би пружили подршку у вези са стратешким питањима и политикама везаним за квалитет производа и услуга, регулаторни оквир инфраструктуре квалитета, промоцију и афирмацију модела пословне изврсности.
„Свим учесницима у систему акредитације и оцењивања усаглашености желим много успеха у раду и ефикасном остваривању свих предстојећих обавеза“, закључио је Милан Љушић и пожелео позитивну оцену Европске акредитације на колегијалном оцењивању спроведеном крајем 2021. године изражавајући наду да ће АТС потврдити престижни статус потписника ЕА/MLA споразума и проширити обухват споразума на област испитивања оспособљености ПТ провајдера.