Мобилна навигација
20. нов 2018.

За мала и средња предузећа 180 милиона евра повољних кредита

Представници Европског инвестиционог фонда (ЕИФ) потписали су данас уговоре са пет партнерских банака, којима се, уз гаранције од 20 милиона евра, омогућава кредитирање бар 1.250 малих и средњих предузећа у Србији, укупном сумом кредита од 180 милиона евра.

Потписивању споразума између представника банака и ЕИФ-а у Београду, присуствовали су премијерка Ана Брнабић, државни секретар у Министарству привреде Милун Тривунац и шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици.

Уговор је део пројекта "ЕУ за Србију – финансирање МСП", који финансира Европска унија, спроводи ЕИФ, а реализује се на иницијативу Министарства привреде.

Државни секретар у Министарству привреде Милун Тривунац захвалио је Европској унији што је прихватила иницијативу Министарства привреде и обезбедила 20 милиона евра из ИПА фондова за овај значајан пројекат.

 

”Циљ нам је био да обезбедимо најбољи могући приступ повољним зајмовима за мала и средња предузећа како бисмо подстакли раст и развој сектора МСП. Драго нам је да су се за то заинтересовале банке, да смо на истом курсу и захваљујући заједничком деловању обим зајмова је знатно премашио првобитна очекивања. Процењује се да ће око 180 милиона евра у повољним зајмовима бити на располагању за најмање 1.250 малих и средњих предузећа”, изјавио је Тривунац.

Премијерка Брнабић је истакла да је развој малих и средњих предузећа кључан за одрживи раст српске економије.

„Захвална сам Европској унији, Европском инвестиционом фонду, Европској инвестиционој банци и локалним банкама на њиховој подршци овом пројекту. Овај програм ће омогућити предузетницима да даље развијају свој бизнис и да јачају српску економију. То је још један елеменат који придодајемо целом сету мера, од инвестиција у образовању и науци, затим изменама кључних закона у пословању, до пореских олакшица, како бисмо трансформисали српску економију и омогућили иновације које подстичу потребни раст. Ово је важан корак у коришћењу сјајних могућности које нам је донела Четврта индустријска револуција означена као дигитализација“, рекла је премијерка Брнабић.

Шеф Делегације ЕУ у Србији, Сем Фабрици је указао да је приступ финансијама често једна од препрека за фирме у Србији, нарочито за мале.

„Овај пројекат ће им омогућити да постану конкурентније. Дакле, овај фонд даје нови подстрек не само тим предузећима већ читавој српској привреди”, рекао је Фабрици.
Директор програма у оквиру ЕИФ-а Хуберт Котоњи је рекао да, селекцијом пет банака које ће спровести програм ЕУ за Србију – финансирање МСП, ЕИФ помаже банкама да побољшају финансијске услове које нуде малим и средњим предузећима као крајњим корисницима- То ће, како је рекао, допринети запошљавању и привредном расту у Републици Србији.

Гаранцијска шема је развијена под окриљем Програма за развој предузећа и иновације Западног Балкана (WБ ЕДИФ), платформе за сарадњу између Европске комисије и финансијских институција које послују у региону са циљем обезбеђивања финансирања и подршке малим и средњим предузећима (МСП).

Уговори су потписани са представницима Рајфајзен, Уникредит, Интеза, Прокредит и Комерцијалне банке. Бољи услови које ће гаранцијска шема обезбедити односе се на ниже каматне стопе или мања средства обезбеђења, дуже рокове доспећа или комбинацију ових елемената.

Планирано је да у наредне три године, са доприносом од 20 милиона евра, буде активирано до 180 милиона евра у виду повољних зајмова.