Конференција „Колико је отпорна српска привреда на глобалне кризе и изазове?“
Државни секретар у Министарству привреде, Милан Љушић, говорио је о микро, малим и средњим предузећима на Округлом столу „Отпорност на кризу – фактори успеха, изазови и препоруке за економску политику Србије?“ у оквиру Конференције „Колико је отпорна српска привреда на глобалне кризе и изазове?“ одржане у Привредној комори Србије.
„Захваљујући правовременој реакцији Владе Републике Србије и предупређивању негативних КОВИД 19 ефеката, број малих и средњих предузећа је 2020. увећан за 3 одсто, односно за 11.607 у односу на 2019. годину. Запосленост повећана за 2,3 одсто, највећи раст од 6,1 одсто имала је код малих предузећа запошљавањем 21.399 радника. Пакети државне подршке резултирали су у истом периоду и растом БДВ-а за 2,8 одсто али и већим извозом“, рекао је Милан Љушић.
Према његовим речима, ефекти осталих криза ће се тек видети, а тренутне претње су цена енергената и поскупљење кредита.
„ Влада Републике Србије је у стању приправности и ако буде потребно, одговориће поново адекватним мерама“, додао је Љушић.
Државни секретар који је на челу Радне групе за припрему Нацрта стратегије за развој микро, малих и средњих предузећа и предузетника за период 2022 – 2027. године, указао је да ће у будућoj Стратегији бити појачане области дигитализације и зелене економије.
„ Дигитализација се показала као веома значајна за превазилажење КОВИД 19 кризе, а зелена агенда и алтернативни извори енергије су важни као митиграцијске мере за превазилажење енергетске кризе“, нагласио је Љушић.
Он је најавио да ће у току израде Стратегије важно место имати јавно - приватни дијалог и округли столови са приватним и цивилним сектором широм Србије како би се сагледали ризици и изазови који представљају препреке пословању и да би се на основу тога припремио адекватан одговор.
„ Окружење је толико динамично да се ситуација редовно прати и делује се по принципу приоритетних мера. Неопходно је ad hoc реаговати све док не будемо имали неке дугорочне пројекције на основу којих евентуално можемо припремити акциони план Стратегије. Сектор малих и средњих предузећа је од 90-их година често био под утицајем различитих криза и показао се као отпоран са напретком у праћењу ризика и припреми back up плана. За енергетску кризу већ имамо појачан интерес за улагање у соларне панеле. Као што је Влада Србије благовремено реаговала на КОВИД кризу, сектор микро, малих и средњих предузећа може и у будућности да рачуна на помоћ државе“, закључио је Милан Љушић.
Амбасада Савезне Републике Немачке и Немачко-српска иницијатива за одрживи раст и запошљавање у име Немачке развојне сарадње организовали су конференцију „Колико је отпорна српска привреда на глобалне кризе и изазове?“ у сарадњи са Привредном комором Србије. У уводном делу, учесницима су се обратили Синиша Мали, министар финансија у Влади Републике Србије, Томас Шиб, амбасадор Немачке и Марко Чадеж, председник ПКС.